Verification: ed859e38cce47a4e
top of page

 Ağrı Dağı Zirve 5137 m.

            Türkiye'nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı jeolojik konumu ve Büyük Tufandan sonra Nuh'un gemisine ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliği olan bir dağdır. Kutsal kitaplarda da adı geçen Ağrı Dağının farklı dillerde bir çok ismi vardır. Başlıcaları, Ararat, Kuh - i Nuh, Cebel ül Haristir. 

            Marco Polonun hiç bir zaman çıkılamayacak dediği Dağa ilk tırmanışı, kayıtlara göre 9 Ekim 1829 yılında Prof. Frederik Von Parat tarafından gerçekleştirildi. İkinci kış tırmanışı ise ilk tırmanıştan çok sonra 21 Şubat 1970' de Dağcılık Federasyonu eski başkanlarından Dr. Bozkurt Ergör tarafından gerçekleştirildi. 1980'li yıllarda binlerce dağcı Ağrı Dağını ziyaret etti. Ağrıya tırmanışa 1990 yılında yasaklandı.1998 de Dağcılık Federasyonunun bir grup dağcıya izin vermesiyle bu yasak kaldırıldı.

 

           1998 yılında tırmanış yasağının kaldırıldığı tırmanış ile başladığımız Ağrı Dağı tırmanışlarımız; ekip olarak 320 başarılı zirve tırmanışına ulaştı.

( 2020 yaz sezonu itibariyle ) 

         

            Dağ Rehberlerimiz Türkiye Dağcılık Federasyonu Dağ Mihmandarı, Dağcılık Antrenörü ve Dağ Kayağı Antrenörü belgelerine sahiptirler. 

Yaz Tırmanış Programı

Yaz Tırmanış Ayları  

Haziran-Temmuz- Ağustos- Eylül- Ekim

11 - 17 Temmuz 2022
06 -11 Ağustos 2022

1.Gün :

Van havaalanında karşılama Van’dan Doğubayazıt’a hareket(3 saat) yolda Muradiye şelalesinde mola ve Doğubayazıt’ta vakit olursa İshakpaşa gezisi ve akşam yemeği tırmanış hakkında bilğilendirme, malzemelerin kontrolü.

  

2. Gün:  Doğubeyazıt’ta izinlerin alınmasından sonra sabah araçla yada araçlarla (kişi sayısına baglı) 

Otelden dağa hareket 2200m.ye kadar araçla gidip buradan eşyaları atlara yükleyip tırmanışa başlıyoruz ve 3300m de ana kampımızı kuruyoruz ve kşam yemeği, dinlenme.(4-6 saat arası)

  

3.Gün:  Sabah kahvaltısının ardından Aklimatizasyon (yüksekliğe uyum) tırmanışı için 4200m.ye kadar tırmanıp 3300m.deki ana kampımızda akşam yemeğinin ardından dinleniyoruz.

   

4. Gün : Kahvaltımızı yapıp kampımızı toplayıp 3200m den 4200m ye tırmanış yapıp kamp kurulması. Aklimatizasyon için 300m. Tırmanıp kampa dönüyoruz, 

 akşam yemeğinden sonra zirve malzemelerimizide hazırlayıp dinleniyoruz.

 

5.Gün : Kahvaltımızı yapıp Zirve tırmanışına gün doğmadan başlıyoruz ve zirve tırmanışının ardından ana kampa dönüş burada  dinlenip kampıda toplayıp ana kampa iniyoruz ve dinleniyoruz. Akşam yemeğinde küçük bir kutlama yapıyoruz ve dinleniyoruz. 

 

6.Gün : Kahvaltımızı yaptıktan sonra ana kampı toplayarak aracın geldiği 2200m. ye buradan  minibüs ile Doğubayazıt’a gidip otele yerleşiyoruz. Akşam yeğinden önce şehirde gezi ve hediyelik işya satan yerleride dolaşıyoruz yemeğin ardından otelimize dönüp dinleniyoruz.

 

7.Gün: Doğubayazıt Van transferi ve uçuş saatlerine bağlı olarak Van kalesi gezisi ve Akdamar adası ziyareti ardından havaalanı transferi  İstanbul’a geri dönüş. 

  

Not :Hava şartlarının müsaade etmemesi durumunda 1 günlük bekleme günümüz var eğer bekleme günü kullanılırsa üst kampta 1 gün fazladan kalarak Doğubayazıt’tan direk Van’a gidiyoruz.

 

 

 

Tura Dahil Olanlar:

- Dağ ve şehir rehberliği.

- Tüm araç transerleri.

- Kamp malzemelerinin atlarla kamplara taşınması.(4200m.ye kadar buradan da 2200m. ye dönüş)

- Ağrı dağında mutfak hizmeti alkolsüz içecekler ve tüm yemekler-kahvaltılar-aparatifler. (Aşçılık)

- 3 gece 3yıldızlı otel konaklama oda-kahvaltı.(2 kişilik odalar)

- 5 mevsim dağ çadırı ve mat.

- Ağrı dağı tırmanışı izin ücreti.(50dolar)

 

 

Dahil Olmayanlar:

- Ören yerleri giriş ücretleri.

- Şehirdeki akşam yemekleri.

- Extra transfer ve geziler.

- Teknik malzeme desteği 

 

 

 

Min:6, Max:15 kişi

KİŞİ BAŞI:  4.950 TL

Dikkat: İletişim Kurduğunuz Seyahat Acentesinin Türsab'a Kayıtlı Olup Olmadığını Dijital Onay ile Mutlaka Kontrol Edin!!!

bottom of page